Zuza Skrzyńska

Miejsca w sieci, które wspierają w macierzyństwie

by Zuza Skrzyńska
wsparcie mam

W tym wpisie chcę się z Tobą podzielić wartościowymi miejscami w sieci. Blogami, grupami i profilami w serwisach społecznościowych, pełnymi wsparcia i rzetelnej wiedzy.

To miejsca, z których sama czerpię ogrom wsparcia i które nieraz uchroniły mnie od wystrzelenia się w kosmos. Być może i dla Ciebie okażą się deską ratunku.

Jeśli jesteś w ciąży, dodaj je do obserwowanych, dołącz do grup, zapisz adresy blogów. Jestem pewna, że kiedyś chętne do nich wrócisz.

ZDROWIE PSYCHICZNE W CIĄŻY I MACIERZYŃSTWIE

Zaczynam z grubej rury. Najważniejszy temat. Dotyczy też mnie, więc tym bardziej zachęcam Cię do zaobserwowania w sieci dwóch wspaniałych kobiet. Wspierają ciężarne i mamy nie tylko w temacie depresji, ale samopoczucia w ogóle. 

Asia Frejus, psycholożka, kojarzona w internecie z hasłem „O matko, depresja” i „Dobrze jest, nie rycz”, z której wiedzy czerpałam i ja, oswajając się z własną depresją:

strona internetowa: KLIK
grupa na Facebooku: KLIK
fanpage na Facebooku: KLIK
instagram: KLIK

Sylwia Kopka, psycholożka i psychoterapeutka. W wyjątkowy sposób wspiera ciężarne i mamy w problemach zdrowia psychicznego. Dołącz koniecznie do jej grupy na Facebooku „Spokojna w ciąży i po porodzie”: KLIK

strona internetowa: KLIK
fanpage na Facebooku: KLIK
instagram: KLIK

WYMAGAJĄCE DZIECKO, SEN DZIECKA, KAMIENIE MILOWE 

W tym miejscu z całego mojego obolałego, matczynego serduszka, polecam Ci stronę internetową Magdaleny Komsty www.wymagajace.pl.

Magda pisze o tym, jak rozpoznać wymagające dziecko (High Need Baby), jak je zrozumieć, jak się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Jak sobie też pomóc, bo dla rodziców to jest podwójnie trudne. To nie takie pierdolenie o Szopenie, tylko praktyczne wskazówki i sprawdzone informacje. 

Magda jest nie tylko psycholożką, ale też specjalistką od snu niemowląt, dzieci i dorosłych. Obala wszelkie mity związane ze spaniem. Omawia problemy snu niemowląt i małych dzieci („atrakcje” typu lęki nocne, turbodrzemki czy nocne pobudki na zabawę, trudności w zasypianiu). 

Daje masę praktycznych porad i u mnie one się bardzo sprawdziły. Wręcz życie, psychikę i pieniądze uratowały – te, co je chciałam wydać na trenerów snu i egzorcystę. 

Jeśli planujesz odstawianie od piersi, odpieluchowanie, wyprowadzenie dziecka do własnego łóżeczka i pokoju, usypianie bez piersi, odstawienie od smoczka w duchu rodzicielstwa bliskości oraz szacunku dla emocji własnych i dziecka – szukaj informacji i wsparcia u Magdy, a znajdziesz je. 

strona internetowa: KLIK
grupa na Facebooku, gdzie mamuśki dają takie wsparcie, jak nigdzie indziej w internecie: KLIK
fanpage na Facebooku: KLIK
instagram: KLIK

CIĄŻA I MACIERZYŃSTWO OPARTE NA DOWODACH NAUKOWYCH 

Alicja Kost pisze o macierzyństwie (i ciąży) opierając się na dowodach naukowych. Robi to we wspaniały, mistrzowsko lekki, humorystyczny i pełen empatii sposób. 

Jeśli kiedykolwiek zwątpisz w siebie jako mamę, pomyślisz, że wszystkie inne są „lepsze”, a jedynie Ty nie ogarniasz, to… istnieje spora szansa, że Alicja znalazła takie badania, które potwierdzają, że wszystko jest z Tobą w porządku i większość mam ma podobnie. 

strona internetowa: KLIK
fanpage na Facebooku: KLIK
instagram: KLIK

KARMIENIE PIERSIĄ

Największe kompendium wiedzy i praktycznych informacji dotyczących karmienia piersią, to strona Agaty Aleksandrowicz, założycielki Fundacji Promocji Karmienia Piersią – hafija.pl.

Hafija uratowała mnie w kryzysach laktacyjnych, w zapaleniu piersi, w nawale. W chwilach zwątpienia we własne cycki i ilość mleka. Kiedy pediatra mówił, że to już woda i muszę podać dziecku mieszankę. Kiedy znajoma mówiła, że to zakrawa o zboczenie i dziecka po roczku już się nie karmi. Kiedy nie wiedziałam, jak rozpoznać, czy niemowlę się najada. Kiedy chciałam wziąć i rzucić to karmienie w cholerę – ona mi pomogła. 

Jeśli masz czas będąc jeszcze w ciąży, to przeczytaj bloga Agaty od deski do deski. Oszczędzisz sobie wiele stresu, trudu i cierpienia już na starcie. 

strona internetowa: KLIK
grupa na Facebooku we wszelakich kryzysach związanych z karmieniem: KLIK
fanpage na Facebooku: KLIK
instagram: KLIK

LEKI DLA MAMY KARMIĄCEJ PIERSIĄ

Ważna sprawa – leki w okresie karmienia piersią. Niestety nie każdy lekarz wie, które leki są bezpieczne dla kobiet karmiących.

Wie to natomiast Laktaceuta, czyli Karolina Morze. Możesz zadać jej pytanie w ramach bezpłatnego dyżuru online w Fundacji Promocji Karmienia Piersią. Sporo pisze też na swoim blogu i na Facebooku.

Jeśli lekarz Ci mówi, że ze względu na leczenie musisz odstawić dziecko od piersi, to upewnij się u Karoliny, czy na pewno tak jest.

strona internetowa: KLIK
fanpage na Facebooku: KLIK
instagram: KLIK

Bezpieczeństwo konkretnych substancji czynnych i preparatów w okresie karmienia piersią możesz sprawdzić też tutaj:

E-lactancia: KLIK
Laktacyjny Leksykon Leków: KLIK

ROZSZERZANIE DIETY, METODA BLW

W temacie rozszerzania diety metodą BLW (Bobas Lubi Wybór) zapraszam Cię do niezastąpionych dziewczyn z bloga AlaantkoweBLW. Ich książki z przepisami kulinarnymi dla maluchów to totalny hit – mam je wszystkie, zbieram jak Pokemony! 

Asia Anger i Ania Piszczek stworzyły wyjątkowe miejsce w sieci, które poprowadzi Cię od samego początku w zagadnieniach dotyczących rozszerzania diety dziecka.

Znajdziesz u nich nie tylko przepisy dla absolutnie całej rodziny, ale też dużo wiedzy merytorycznej na temat samego rozszerzania diety. Jak zacząć? Jakie produkty podać na początek? Jak często? Jakie krzesełko wybrać? Co podawać do picia? 

strona internetowa: KLIK
sklep internetowy: KLIK
fanpage na Facebooku: KLIK
instagram: KLIK

TRUDNOŚCI W JEDZENIU, NEOFOBIA, ANEMIA U DZIECI

Celowo wymieniłam te trzy zagadnienia! Z nimi najbardziej kojarzy mi się Zuzia Antecka. Dietetyczka, która jak nikt inny potrafi wesprzeć rodziców niejadków i dzieci z różnymi problemami w procesie rozszerzania diety.

Dzięki Zuzi nie rzuciłam się z okna, kiedy zaczął się u nas etap neofobii i zaostrzyła się wybiórczość pokarmowa mojej pierworodnej.

Dzięki Zuzi umiałam wzbogacić dietę w żelazo i zapaliła mi się ostrzegawcza lampka, pozwalająca sprawnie zdiagnozować anemię z niedoborów żelaza.

No i dzięki Zuzi dowiedziałam się, że mogę podać dziecku kiszonego ogórka, jeszcze zanim skończy rok. Jakkolwiek to nie brzmi, było to dla mnie bardzo odkrywcze. Serio!

Obserwuj Zuzię!

strona internetowa: KLIK
grupa na Facebooku: KLIK
fanpage na Facebooku: KLIK
instagram: KLIK 

ODŻYWIANIE W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ

Klik klik i wskakujesz na bloga Gosi Jackowskiej, kolejnej zaufanej dietetyczki. Bardzo dużo czerpałam od niej już na etapie ciąży, a potem także po porodzie. 

Gosia obala mity związane z dietą mamy karmiącej. Pisze rzetelnie o alergiach pokarmowych dziecka i dietach eliminacyjnych u mamy. A najbardziej lubię jej blogowe wpisy o superfoods!

strona internetowa: KLIK
grupa na Facebooku: KLIK
fanpage na Facebooku: KLIK
instagram: KLIK 

WEGE CIĄŻA, WEGE MAMA

Mama na roślinach, czyli Asja Michnicka, daje ogrom wiedzy i wsparcia ciężarnym i mamom, nie tylko wegankom! 

Uczę się od niej nie tylko gotowania w wersji wege (chociaż weganką nie jestem), ale też dbania o relacje z dziećmi. Komunikowania się bez przemocy. Wspierania maluchów w trudnych emocjach w emocjach dzieci, gdy jest ciężko, gdy różnica wieku niewielka.

Zżynam od niej gotowe teksty idealne do rozmów z małym człowiekiem, kiedy atmosfera jest gęsta – takie perełki do odgapienia znajdziecie u niej na Insta Story. 

Mam jej książkę „Mama na roślinach” i jeśli jesteś wege (albo nie jesteś, ale lubisz strączki i roślinne potrawy, tak jak ja), to na pewno Ci się spodoba. 

strona internetowa: KLIK
grupa na Facebooku: KLIK
fanpage na Facebooku: KLIK
instagram: KLIK 

WYCHOWANIE, RELACJE W RODZINIE, EMOCJE MAMY I DZIECKA

Na sam koniec wjeżdża moja święta trójca od relacji w rodzinie i ogarniania emocji. 

Agnieszka Stein – psycholożka, specjalistka od rodzicielstwa bliskości. Polecam bardzo jej książkę „Dziecko z bliska”.

strona internetowa: KLIK
grupa na Facebooku: KLIK
fanpage na Facebooku: KLIK
instagram: KLIK 

Gosia Musiał – mediatorka Porozumienia Bez Przemocy (NVC), mama trójki. Nic tak nie koi moich nerwów, jak jej wspierające teksty! Książka Gosi to ta książka, która odmienia podejście do rodziny, dzieci i macierzyństwa: „Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny”.

strona internetowa: KLIK
grupa na Facebooku: KLIK
fanpage na Facebooku: KLIK
instagram: KLIK 

Gosia Stańczyk – psycholożka, dziennikarka. Pięknie pisze o wychowaniu bez kar i nagród. Napisała książkę „Rodzeństwo. Jak wspierać relacje swoich dzieci?”. Jeśli jesteś w drugiej lub kolejnej ciąży, jeśli masz więcej niż jedno dziecko, albo planujesz więcej potomstwa, to przeczytaj tę książkę. Ona nie jest tylko o dzieciach. Ona jest też o rodzicach rodzeństwa i o tym, jak tę mnogą rzeczywistość ogarnąć.

strona internetowa: KLIK
fanpage na Facebooku: KLIK
instagram: KLIK 

Masz swoje ulubione miejsca w sieci, które ratują Ci tyłek i głowę w macierzyństwie? Napisz o nich w komentarzu. Niech inne mamy też mają szansę je poznać 🙂 

To też może Ci się spodobać

5 komentarzy

Asia 4 września, 2020 - 12:40 pm

Polecam grupę Mama na fali.

Odpowiedz
Gabi 4 września, 2020 - 2:46 pm

Tez polecam mama na fali, a w ciąży Blekiny poród

Odpowiedz
Ola 4 września, 2020 - 3:05 pm

Magdalena Boćko-Mysiorska – łagodność dla siebie, radzenie sobie z trudnymi emocjami dziecka, ciepło, zrozumienie i dobra energia
Dzieci są ważne – o wychowywaniu w oparciu o współczesną wiedzę naukową o rozwoju dziecka, o problemach, wydających się nas przerastać
Ania Kuszewska-Sprawka Uważna Mama – o mindfulness w rodzicielstwie i skąd czerpać wewnetrzną siłę i spokój w macierzyństwie
Agnieszka Stążka-Gawrysiak – samoregulacja wrażliwej mamy i wrażliwych dzieci, przykłady z życia wzięte.

Odpowiedz
Bg 4 września, 2020 - 9:52 pm

Polecam mamologia na ig😍 Ola pomaga zrozumieć dziecko którym targają emocje, i daje konkretne wskazowki

Mamaginekolog medycznie

Odpowiedz
Karolina 21 lutego, 2022 - 8:56 pm

Na instagramie super działa też rozwojowa_mama! Marielle rozpracowuje relacje z dzieckiem opierając się na badaniach naukowych. Skarbnica wiedzy!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda